"ואז צלצל הטלפון, על הקו הייתה רשות המסים" - מכתב בגלל ביטקוין

שתף

Bitcoin-taxes.webp
דני (שם בדוי), פעיל מתחום הקריפטו, קיבל בוקר אחד מכתב רשום מרשות המסים "זה היה כמה ימים לאחר פרסום נייר העמדה שלהם בנושא מיסוי מטבעות דיגיטליים" הוא מספר, "ומיד לאחר מכן קיבלתי טלפון, על הקו היה פקיד השומה שביקש גם להיפגש". לאחר הליך ערוך שעבר, דני הסכים לחלוק מהניסיון שלו, על מנת שיהיה ניתן ללמוד מכך על התנהלות נכונה ויעילה מול הרשות.

התנהלות מול רשות המיסים היא חלק בלתי נפרד מעולמם של העוסקים בקריפטו. סיפורו של דני, על ההתמודדות שלו מולם, מאפשר הצצה ונותן תובנות לגבי מהי דרך הפעולה הנכונה מול הרגולטור

דני (שם בדוי), פעיל מתחום הקריפטו, קיבל בוקר אחד מכתב רשום מרשות המסים "זה היה כמה ימים לאחר פרסום נייר העמדה שלהם בנושא מיסוי מטבעות דיגיטליים" הוא מספר, "ומיד לאחר מכן קיבלתי טלפון, על הקו היה פקיד השומה שביקש גם להיפגש". לאחר הליך ערוך שעבר, דני הסכים לחלוק מהניסיון שלו, על מנת שיהיה ניתן ללמוד מכך על התנהלות נכונה ויעילה מול הרשות.

"התחלתי לבד והסתבכתי בצורה מטורפת"

"המכתב היה חמור. התבקשתי להעביר מידע לגבי הפעילות בשבע השנים האחרונות", הוא נזכר. "התחלתי בעצמי. לא רציתי לפנות לגורם מקצועי שיעזור לי באיסוף החומר, כי העדפתי לא לחלוק את הפעילות שלי. ניסיתי להכין את הדיווח ביחד עם אחי והסתבכתי בצורה מטורפת".

"השחזור היה תהליך ארוך ומעיק. הוצאתי מידע מאי-מיילים, מהארנקים, מזירות המסחר. בחלק מזירות המסחר ניתן להוציא את כל המידע בלחיצת כפתור, אבל חלק נותנות את המידע רק לשלושה חודשים, ואז לכל שנה צריך להפיק ארבעה דו"חות. התחלנו לאכול מרורים: להתאים אקסלים ממקום אחד למקום אחר זה היה בלתי-אפשרי. נוצר בלגן, השחתנו על זה המון זמן, וכשראינו שאנחנו לא מתקדמים, נשברנו. נפשית כבר לא יכולתי להתמודד עם זה"

השלמת פערים ובדיקה לעומק

"המועד האחרון לדיווח שקבעה רשות המסים התקרב, אז פנינו ל-BloxTax שבתהליך מאוד מקיף ומדוקדק אספה ושחזרה איתי את נתוני הפעילות. התהליך כלל הסתכלות מקיפה וחודרת על הפעילות אל מול דרישות הרשות. ריכזנו את הנתונים שהיו ידועים וקיבלתי דו"ח חוסרים בסיסי ראשון, משם התקדמנו".

במסגרת תהליך העבודה, המערכות הטכנולוגיות שפיתחה BloxTax יודעות לזהות היכן ישנם חוסרים ובאילו מקומות ישנן פעולות שאינן מתועדות כנדרש על ידי רשות המסים, לדוגמא: העברות מטבעות שלא ברור מהיכן הגיעו. אם המסחר נעשה דרך זירות מסחר מבוזרות, BloxTax באמצעות כתובת הארנק יודעת לשלוף את כל הפעולות שהתבצעו בזירה זו. כך, ניתן לשחזר את הפעילות ולספק לרשות המסים דיווח מלא ושקוף. השירות חשוב במיוחד לשחזור הפעילות בשנים המוקדמות יותר, שלגביהן, בשל חלוף הזמן, לא תמיד זוכרים במדויק מה התבצע.

לאחר שחזור הפעולות BloxTax מבצעת תמחור של כל העסקאות, במקומות שתמחור כזה חסר. התמחור מתבצע לפי דרישות רשות המסים. לאחר מכן מופקים דו"חות שעונים על הדרישות הספציפיות של רשות המסים – דו"ח פעילות מלא ודו"חות רווח והפסד שנתי. דו"חות אלו, במבנה בו BloxTax מפיקה אותם, הפכו לדו"חות בסיסיים בהתנהלות מול רשות המסים בכל הקשור לפעילות בקריפטו, כיוון שהם מכסים את כל דרישות הגילוי, וערוכים בצורה בה גם רשות המסים וגם רו"ח המלווה את התהליך, יכולים להבין את טיב הפעילות בצורה כוללת ומקיפה. מצוידים בדוחות אלו, קל יותר להתמודד עם דרישות וטענות רשות המסים לגבי חובות מיסוי, בהמשך התהליך מולה.

"הם ידעו הכל"

לרשות המסים הגעתי עם שני סוגים של דו"חות מ-BloxTax, האחד: דו"ח תנועות כולל לשבע השנים האחרונות, והשני: דו"ח רווח והפסד שנתי. על בסיס הדו"חות, עשיתי את התצהיר המשפטי שביקשה הרשות".

"הפגישה ברשות היתה בעצם כמו פגישה במשטרה. הם היו מאוד מאוד נחמדים, אבל הגיעו מוכנים וידעו הכל לגביי. לפגישה הגעתי עם רואה-חשבון, כשהאסטרטגיה שבחרנו הייתה גילוי מלא ככל הניתן, על מנת לא להיות בחשיפה פלילית. הם רצו לדעת הכל: ארנקים, זירות מסחר, תאריכים. לאחר הגילוי המלא – הצגנו את הפרשנות שלנו לגבי חובת המס על הפעולות והמסחר, ופתחנו עימם בדיון על חובת המס. אבל חשוב לזכור שהם בעיקר רצו הצהרה ורצו לקבל דיווחי אמת שעונים לשאלות שלהם. הם רצו לדעת שהכל גלוי, שאין פעולות שנעשו 'בשחור' ושכל הדיווחים שלי בהצהרה היו הגיוניים והסתדרו עם הנתונים על הפעילות".

"צריך לזכור, שגם רשות המסים לומדת את הנושא וההתנהלות שלה בתחום מבוססת על פרשנויות, שלא עברו עדיין בבית המשפט, כך שיש מקום להעלות טיעונים שונים לגבי חובת המיסוי מהפעילות. עוד צריך לזכור שמהות המיסוי היא פרטנית מאוד בין אדם אחד לשני. טענתי גם טענות שלא עלו בקנה אחד עם הפרשנויות שלהם, למשל: שבהחלפה של קריפטו בקריפטו אין חובת מיסוי. במקרה שלי לא היו רווחים מההחלפות עד כה, אז הטענה לא נבחנה. בסופו של דבר, התיקים נסגרו עד סוף 2016 ונראה מה יהיה בשנים הבאות".

התכוננו מבעוד מועד

התנהלות מול רשות המסים היא חלק בלתי נפרד מהפעילות בתחום המטבעות הדיגיטליים, וקבלת מכתב מרשות המיסים מחייבת התייעצות עם רו"ח ועם המומחים של BloxTax להבנת כלל משמעויותיו. עם זאת, ניתן למנוע מצב בו מקבלים מכתב כה חמור מרשות המיסים, באמצעות דיווח שוטף ומלא על הפעילות. מכיוון שחובת הדיווח חלה על הפעילים בתחום ממילא – ללא קשר לפניית רשות המסים אליהם – מומלץ לשמור תיעוד וקבלות של פעולות שביצעתם בקריפטו, וכן להתייעץ עם BloxTax לפני הדיווח השוטף, זאת על מנת לעמוד בדרישות רשות המסים ולפשט את התהליך מולה. יש לזכור: אי דיווח לרשות המסים הוא עבירה פלילית.

כתבות נוספות בתחום:

מחיר הנזילות – סוגיית המיסוי על ליקוויד סטייקינג
סטייקינג רגיל וסטייקינג נזיל הם אפיקי השקעה מוכרים בעולם הקריפטו, אך בעוד שבסטייקינג רגיל רק התמורה עבור נעילת המטבעות חייבת במס, ...
חזון אחרית הימים? נוהל חדש לתשלום מס על רווחי קריפטו
האם תם העידן בו משקיעי קריפטו התקשו לשלם מס על רווחים שהניבה הפעילות שלהם במטבעות דיגיטליים בשל סירוב הבנקים בישראל לקבל כספים שמק...
הכרה בהפסדי קריפטו כתוצאה מגניבות, הונאות ופריצות
פריצות, גניבות והונאות הן עניין שכיח בעולם המטבעות הקריפטוגרפים והן גורמות להפסדים ניכרים למשתמשים ומשקיעים. כדי שמס הכנסה יכיר בה...

השאירו פרטים
לייעוץ חינם