הליך גילוי מרצון של רשות המסים

שתף

voluntary-disclosure-procedure.webp
רשות המסים מציעה הליך גילוי מרצון המאפשר לנישומים להגיש דיווחי אמת בדיעבד, וזאת בתמורה להימנעות מנקיטת הליכים פליליים נגדם. במאמר זה נסביר את ההליך ואת הכרוך בו.

כולנו נדרשים לדווח לרשות המסים על הכנסותינו. אי הגשת דיווח או הגשת דיווח חסר או שקרי, מהווים עבירה פלילית הגוררת אחריה את העונשים הקבועים בחוק. הדברים אמורים, כמובן, גם בכל הנוגע להשקעות בעולם הקריפטו. רשות המסים מציעה הליך המאפשר לנישומים להגיש דיווחי אמת בדיעבד, וזאת בתמורה להימנעות מנקיטת הליכים פליליים נגדם. במאמר זה נסביר את ההליך ואת הכרוך בו.

כחלק מתפקידיה וסמכויותיה, רשות המסים פועלת לאיתור יחידים וארגונים אשר ביצעו עבירות על חוקי המס, וזאת במטרה לנקוט נגדם בהליכים הפליליים הרלוונטיים כחלק מאחריותה של הרשות לאכיפת החוק. בין השאר מתמקדת הרשות במי שלא דיווחו לה דיווחי אמת (או לא דיווחו לה כלל) בנוגע לרווחים שהשיגו בזכות פעילות פיננסית כזו או אחרת. כידוע, אי דיווח על רווחים מהווה עבירה פלילית שבגינה מוטלים גם עונשי מאסר.

על מנת לעודד נישומים להצהיר על ההכנסות שלהם ועל רווחים שנוצרו להם אך לא דווחו כנדרש בחוק (ולכן נחשבים לכסף שחור), מציעה רשות המסים הליך שנקרא "גילוי מרצון", אשר מאפשר ליחידים ולארגונים להצהיר בדיעבד על מקורות הכנסה שלא דווחו ולשלם את חבות המס בגין רווחים שנוצרו, וכל זאת מבלי שיינקטו נגדם הליכים פליליים. הליך זה נעשה בתיאום של הרשות עם פרקליטות המדינה ועל פי שורה של תנאים, כגון:

  1. הבקשה להליך גילוי מרצון הוגשה לפני שרשות המסים או משטרת ישראל החלו לערוך חקירה או בדיקה בעניינו של המבקש.
  2. הבקשה לא נוגעת להכנסות שמקורן בפעילות לא חוקית.
  3. המבקש לא ניצל כבר בעבר את זכותו להליך גילוי מרצון.

גילוי מרצון ופעילות קריפטו

הליך גילוי מרצון תקף גם במקרים של אי דיווח על רווחים מפעילות בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים והוא מאפשר למשקיעים לתקן ולהגיש את דיווחיהם לרשות המסים, להציג נתוני אמת ולשלם את מס רווחי ההון הקבוע בחוק, ללא תהליך של חקירה ושל אישום פלילי.

כידוע, כל אירוע של המרת מטבע קריפטוגרפי במטבע קריפטוגרפי אחר נחשב לאירוע מס החייב בדיווח ובתשלום מס, וזאת ללא קשר לשאלה האם המרת המטבעות עברה דרך חשבון הבנק של המשקיע. במילים אחרות, גם כאשר המשקיע ביצע פעולות מסחר רק באמצעות מטבעות הקריפטו שלו, מבלי שהמיר אותם לכסף רגיל, וכתוצאה מהמסחר שווי תיק ההשקעות שלו גדל, הרי שהוא חייב בתשלום מס בגין הרווחים שנוצרו לו.

בנוסף, נזכיר כי על פי עמדת רשות המסים, מטבעות קריפטוגרפיים הינם נכס שעל רווחים הנובעים מהמסחר בו חל מס רווחי הון בגובה 25%.

יתרונות הליך גילוי מרצון

רשות המסים מחזיקה בכל האמצעים הדרושים לה לשם מעקב אחר הפעילות הפיננסית של משקיעי הקריפטו בישראל. אמצעים אלו כוללים, בין השאר, חילופי מידע בין הרשויות הרלוונטיות, צמצום הסודיות הבנקאית ויכולת להגיע לכל חשבון בנק, פעילות חשאית ברשתות חברתיות ובפלטפורמות להחלפת מסרים, רשימה של מאות אלפי משקיעי קריפטו בישראל והשגת מידע אודות משקיעים שסחרו בזירות מסחר זרות ו/או ישראליות או פעלו מול חלפנים זרים ו/או ישראלים.

היתרון של הליך גילוי מרצון טמון בכך שהוא מאפשר למשקיעים להקדים תרופה למכה ולדווח לרשות המסים מיוזמתם על פעילות ועל רווחים שלא דווחו כנדרש ובכך להימנע ממצב שבו רשות המסים תגיע אליהם עוד קודם, מיוזמתה שלה, שאז תמונת המצב תהיה שונה בתכלית ועלולה להסתיים באישום פלילי, בתשלום קנסות, במיסוי הגבוה במאות אחוזים מהמיסוי שהיה מוטל על הרווחים לו דווחו כחוק ("כופר מס"), וביתר העונשים הקבועים בחוק.

איך לעשות את זה נכון?

בהיותו קשור קשר הדוק לתפר שבין התנהלות פלילית (אי דיווח ואי תשלום מס) להתנהלות כחוק, הליך גילוי מרצון הינו ייחודי ומורכב והטיפול בו דורש ידע מקצועי נרחב, יכולת תכנון וביצוע, חשיבה יצירתית והיכרות מעמיקה עם תחום דיני המסים בישראל.

צוות רואי החשבון ועורכי הדין של BLOXTAX הינו בעל נסיון עשיר ונרחב, הן בליווי וסיוע למשקיעי קריפטו במקרים של הגשת דוחות מס באיחור (לרבות איחור של מספר שנים), והן במקרים הספציפיים של ליווי וסיוע למשקיעי קריפטו בהגשת בקשות להליך גילוי מרצון. הידע, הנסיון והקשרים הייחודיים שצוות BLOXTAX פיתח וטיפח בעקבות ליווי של עשרות אלפי לקוחות בתחום, מאפשר לנו ליישר קו עם רשות המסים תוך זמן קצר ולהוביל לגביית מס אמת ולתשלום המס המופחת ביותר שניתן לשלם.

כמו כן, נסייע בהפחתת הפרשי ריבית והצמדה שיטיל מס הכנסה בגין הדיווח המאוחר (כ-5%-10% ריבית והצמדה שנתית).

נוסיף, כי צוות BLOXTAX יכול לסייע בתשלום חבות המס באמצעות מטבעות קריפטוגרפיים – אופציה המאפשרת לדלג על הליך אישור הפקדת כספים שמקורם בקריפטו בחשבון הבנק של הלקוח. במילים אחרות, תשלום ישיר מהארנק הדיגיטלי של הלקוח למס הכנסה מבלי לעבור בחשבון הבנק של הלקוח.

משקיעים המעוניינים לפנות לצוות רואי החשבון של BLOXTAX באופן אנונימי, יכולים לעשות זאת באמצעות פניה במייל אנונימי לכתובת: cpa@bloxtax.co.il או באמצעות שליחת הודעת טלגרם אנונימית ל-"Tbloxtaxcpa"

נדגיש כי רואי החשבון שלנו, כמו כל רואי החשבון, חייבים בסודיות כלפי לקוחותיהם, וזאת מתוקף תפקידם כרואי חשבון, ואסור להם למסור מידע אודות לקוחותיהם לרשויות המס.

כתבות נוספות בתחום:

חזון אחרית הימים? נוהל חדש לתשלום מס על רווחי קריפטו
האם תם העידן בו משקיעי קריפטו התקשו לשלם מס על רווחים שהניבה הפעילות שלהם במטבעות דיגיטליים בשל סירוב הבנקים בישראל לקבל כספים שמק...
הכרה בהפסדי קריפטו כתוצאה מגניבות, הונאות ופריצות
פריצות, גניבות והונאות הן עניין שכיח בעולם המטבעות הקריפטוגרפים והן גורמות להפסדים ניכרים למשתמשים ומשקיעים. כדי שמס הכנסה יכיר בה...
כל מה שרציתם לדעת על הגשת דוחות שנתיים ולא העזתם לשאול
לקוחות רבים עסוקים בשאלת חובתם לדווח לרשויות המס על עסקאות הקריפטו שלהם. חובת הדיווח השנתי מציפה שורה ארוכה של שאלות שמענה נכון ומ...

השאירו פרטים
לייעוץ חינם