נכנסות לזירה - דירוג זירות המסחר

שתף

נכנסות לזירה - דירוג זירות המסחר
שקיפות, שירות ודיוק: אילו מזירות המסחר יעניקו למשקיעים מידע מלא, אמין ונגיש על מנת שיוכלו לעמוד בכל דרישות החוק וליהנות מאפשרות להפחית את חבות המס מהפעילות במטבעות דיגיטליים?

שקיפות, שירות ודיוק: אילו מזירות המסחר יעניקו למשקיעים מידע מלא, אמין ונגיש על מנת שיוכלו לעמוד בכל דרישות החוק וליהנות מאפשרות להפחית את חבות המס מהפעילות במטבעות דיגיטליים?

חוליה חשובה ביותר עבור הסוחרים במטבעות דיגיטליים היא זירות המסחר. בענף קיימות עשרות זירות המציעות שרותי מסחר שונים, והמשקיעים בוחרים מבניהן על פי קריטריונים שונים כגון מגוון המטבעות בהן ניתן לסחור, עמלות, נוחות ממשק משתמש וסוגי שירותים נלווים שונים. בפוסט זה ננסה להאיר צד נוסף חשוב לא פחות בעת הבחירה בזירת מסחר והוא רמת השקיפות ושיתוף הפעולה עם המשקיע בהוצאת נתונים.

רווחים מהשקעה במטבעות דיגיטליים הם רווחים שחייבים במס. כפועל יוצא, הפעילים בתחום חייבים בדיווח שנתי לרשויות המס. הדיווח צריך להישען על (ולכלול את) רשימת הפעולות המלאה שבצעו המשקיעים בזירות המסחר השונות. תיעוד הפעולות לאורך השנה הכרחי על מנת לחשב את הרווח שימוסה בסופה. לכן על מנת להשלים את הדיווחים לרשויות המס באופן יעיל וליהנות משקט נפשי, חשוב מאוד לסחור בזירה מפוקחת, שקופה, שעומדת בכל דרישות הרגולציה, ומאפשרת גישה לקבצי נתוני המסחר באופן קל ופשוט.

ל-BloxTax שמפעילה מערכת טכנולוגית חדשנית לעריכת דיווחים בהתאם לדרישות רשויות המס, ניסיון רב בעבודה מול כל זירות המסחר המובילות בכל העולם. מניסיוננו הרב, אלו הזירות אשר ידידותיות יותר למשקיעים כשהם נדרשים לנתונים על מנת למלא את דרישות רשות המסים:

שלושה כוכבים: הזירות שהשתפרו בשנה החולפת

הזירות המצטיינות אשר מאפשרות הוצאת מידע מלא, בפורמט נוח ונגיש

Bit2C הזירה מספקת כיום קובץ מסכם על כלל הפעילות באותה שנה (לכל המטבעות בהן הייתה פעילות) שמכיל גם את כל העמלות המשולמות על ידי המשקיע.

Bits Of Gold  לאחרונה החלפן  הוסיף  תמיכה ביצוא כל פעולות המשתמש, כולל עמלות.

Changelly החלפן מאפשר לקבל מידע כולל על הפעילות שנעשית דרכם, גם אם היא נעשית ישירות מארנקים. מדובר על פעילות משנת 2018 ואילך.

ShapeShift כיום החלפן מאפשר קבלת קובץ פעילות מלא, ככל שהפעילות נעשתה לא דרך הממשק האנונימי שלה (בעיקר דרך ארנקים כגון JAXX). בנוסף, ניתן  לקבל את כלל המידע על הפעולות שבוצעו דרכה בעזרת TX HASH.

IDEX למרות המיתוג "המבוזר" של הזירה, היא פועלת למען המשתמשים שלה ומאפשרת להוציא קובץ פעולות מלא.

Bitfinex הזירה הציגה שיפור משמעותי בשנה החולפת ושינתה את כל מערכת הדיווח, כך שכיום ניתן לקבל ממנה דו"חות ברמת פירוט גבוהה (מצער שהAPI שלהם לא עודכן בהתאם ולכן לא מומלץ להשתמש בו כעת).

Liqui הזירה השתפרה מאוד השנה והיא מאפשרת יצוא של כלל נתוני ההיסטוריה של המשקיע (פעילות + עמלות). השיפור הוא משמעותי, כי עד לפני מספר חודשים הזירה לא אפשרה משיכה של קבצים רציפים.

Kraken הזירה מאפשרת להוציא קובץ פעילות, אך עושה זאת בOFFLINEוזמני ההמתנה לקבלת הקובץ ארוכים מאוד.

שני כוכבים: זירות אשר היינו רוצים שישתפרו יותר

זירות אלו מאפשרות הוצאת מידע אך באופן חלקי או בפורמט או באופן פחות ידידותי למשתמש

Mercatox הזירה עדכנה את מערכת הדיווח שלה השנה כך שהיא מאפשרת הוצאת דו"ח פעילות ללא מגבלת זמן, אך במקביל הורידה את הנגישות למידע על העמלות ששולמו, כך שהנתונים שמתקבלים חלקיים.

HitBtc הזירה עדכנה את מערכת המידע שלה, אך היא הייתה Offline תקופה לא קצרה במהלך השנה, דבר שפגע במשקיעים.

Bittrex זירה מכובדת, אך לצערנו היא אינה מספק מידע ספציפי לגבי הזמן המדויק של ביצוע הפעולות בה. הזירה מספקת זמן פתיחת פקודה וזמן סגירת פקודה, אך היא אינה מספקת זמן ספציפי על מילוי חלקי של הפעולה. דבר זה עשוי לפגוע בדיוק החישובים של הפעילות המתבצעת בזירה.

כוכב אחד: יש מקום לשיפור משמעותי

זירות אלו לא מאפשרות הוצאת מידע, או מאפשרות הוצאת מידע חלקי בלבד או מידע לתקופת זמן הקצרה משנה. לבוחרים לסחור דרך זירות אלו מומלץ לבקש דו"ח פעילות כל שלושה חודשים  

Huobi הזירה לא נותנת להוציא מידע לבקשת המשקיע. הזירה לא מספקת מידע מלא גם דרך API(אין גישה למידע על עמלות, והמידע על פעולות המסחר ניתן רק עבור שלושת החודשים האחרונים). כדי לקבל מידע מקיף יש לפנות בהליך מסורבל לתמיכה, שמספקת מידע בפורמט בעייתי.

Bilaxy הזירה לא מאפשרת הוצאת קובץ מידע בפורמט אחיד.

Poloniex (למשקיעי המרג'ין ביננו) הזירה לא מספקת קובץ מידע לגבי רווחים והפסדים בפעולות מסחר ממונף. בנוסף, הזירה מגבילה קובץ המידע לפי תאריכים, כך שהמשתמשים נאלצים להפיק מספר דו"חות.

YoBit הזירה אינה מאפשרת יצוא של נתונים. התמיכה של הזירה ב-API מאפשרת גישה לשבעת ימי המסחר האחרונים בלבד. פניה לתמיכה מניבה תשובות איטיות, ולעיתים לא מספקות, לגבי הפעילות ההיסטורית של המשקיע.

EtherDelta לא מאפשרת להוציא קובץ פעולות ויש צורך להשתמש בשירותים חיצוניים שיודעים לקרוא את המידע ישירות מהבלוקצ'יין לשם הוצאת ההיסטוריה של המשקיע.

KuCoin זירה מאוד פופולרית בקרב ישראלים. בשנתיים האחרות KuCoin ביצע Delisting (הסירה ממסחר) לא מעט מטבעות, יחד עם הסרת צמדי המסחר, הזירה גם "מעלימה" את היסטוריית הפעילות של המשתמשים ממטבעות אלו ומקשה מאוד על מעקב אחר הפעילות בזירה.

Exmo הוקמה ע"י המייסדים של זירת המסחר BTC-E אשר נסגרה ביולי 2017 ע"י הרשויות בארה"ב. הזירה אינה מספקת מידע לגבי עמלות שהיא לוקחת.

לסיכום: שקיפות היא המפתח

זירות שקופות נותנות למשקיע ביטחון שהפעילות מתרחשת ללא חשש מהונאות או מעבירה על החוק. ברגע שמעבירים את המטבעות לזירה, מאבדים למעשה את השליטה האבסולוטית במטבע. לכן חשוב לעבוד עם זירות שמספקות דיווח מדויק לגבי סטטוס הפעילות.

למשקיעים שבוחרים זירה, חשוב לבחון גם את שלושת הקריטריונים הבאים:

1) בדקו שאפשר לקבל מהזירה בכל עת את כל המידע על הפעילות ולא רק מידע מוגבל למספר פעולות אחרונות או מספר חודשי פעילות אחרונים. ודאו שהזירה מציינת את העמלות ששולמו בדיווחים שלה ולא מפרטת רק את הפעילות עצמה.

אם הזירה לא מספקת נתונים על כלל פעולות המסחר, המשמעות היא שלמשקיע תהיה עבודת שיחזור קשה על מנת לדווח דיווח מלא ושקוף לרשויות המס.

אם הזירה לא מספקת מידע על העמלות ששולמו, למשקיע תהיה בעיה לבקש להכיר בהן כהוצאה שתפחית את חבות המס.

2) ודאו שהזירה שקופה בנוגע לאופן ביצוע הפעולות עצמן. כלומר, שהזירה לא כופה על המשתמש פעולות כמו המרות כפויות של מטבעות ללא שיקול דעתו.

3) בדקו את מדיניות משיכות הכספים של הזירות והאם ישנה הגבלה על משיכת הכספים.

כתבות נוספות בתחום:

תוכניות באונטי (Bounty) – להרוויח ממציאת חולשות בקוד של פרויקטי קריפטו
תוכניות באונטי בעולם המטבעות הדיגיטליים מציעות למשתמשים פרסים כספיים בתמורה לאיתור פרצות וחולשות בקוד של מוצרים ושירותים רלוונטיים...
עדכון טאפרוט - דברים שכדאי לדעת על שלבי ההתפתחות של ביטקוין
אחד משלבי ההתפתחות המרכזיים של רשת הבלוקצ'יין של ביטקוין, המטבע הדיגיטלי הראשון והמוביל בעולם הקריפטו, הוא טאפרוט – העדכון המקיף ש...
מה כדאי לדעת על גשרים בין רשתות בלוקצ'יין
בניגוד לעבר, שבו טרנזקציות במטבע קריפטו מסוים יכולות היו להתבצע אך ורק על גבי רשת הבלוקצ'יין של אותו מטבע, כיום ניתן לבצע טרנזקציו...

השאירו פרטים
לייעוץ חינם