השווקים נותנים לכם לימונים? תעשו מהם לימונדה

שתף

lemons-01.webp
סוף השנה המתקרב הוא הזדמנות לבצע פעולות עסקיות כך שיפחיתו גם את גובה המיסוי, זאת כיוון שחישוב המס נעשה על בסיס הרווחים וההפסדים שנצברו בשנה קלנדרית מלאה (מהראשון בינואר עד ל31 בדצמבר). לאחר שהשנה מסתיימת, המשקיעים במטבעות דיגיטליים מחויבים בדיווח על הפעילות של השנה החולפת לרשות המיסים. ניתן, באמצעים חוקיים, לשנות את תזמון המיסוי בעזרת מספר פעולות פשוטות. לכן כדאי להקפיד ולהיערך מראש באופן שבו גם אתם תפיקו מכך תועלת.

סוף השנה מתקרב ואיתו מועד הדיווח לרשות המיסים על הפעילות במטבעות דיגיטליים. אפשר גם לנצל את סוף השנה לתכנון הפעילות העסקית באופן שיחסוך לכם כסף

ישנה אמרה מפורסמת שאומרת שבחיים ישנם רק שני דברים ודאיים: זה שיום אחד נמות, וזה שנהיה חייבים לשלם מיסים. מהרגע שפעילות מסוימת הוכרה כחייבת במס – למשל השקעה במטבעות דיגיטליים – יש לשלם אותו והשאלה הגדולה היא מתי. תזמון תשלום המס הוא קריטי ומשקיעים מתוחכמים יודעים לתזמן את הפעולות העסקיות שלהם בצורה נכונה, שמפחיתה את חיוב המס המוטל עליהם, והכל באופן חוקי.

סוף השנה המתקרב הוא הזדמנות לבצע פעולות עסקיות כך שיפחיתו גם את גובה המיסוי, זאת כיוון שחישוב המס נעשה על בסיס הרווחים וההפסדים שנצברו בשנה קלנדרית מלאה (מהראשון בינואר עד ל31 בדצמבר). לאחר שהשנה מסתיימת, המשקיעים במטבעות דיגיטליים מחויבים בדיווח על הפעילות של השנה החולפת לרשות המיסים. ניתן, באמצעים חוקיים, לשנות את תזמון המיסוי בעזרת מספר פעולות פשוטות. לכן כדאי להקפיד ולהיערך מראש באופן שבו גם אתם תפיקו מכך תועלת.

מהו מגן מס?

המס על פעילות במטבעות דיגיטליים הינו מס רווחי הון בגובה 25% על הרווח מהפעילות. אם לאורך השנה חלק מהקניות והמכירות הניבו רווחים, הם ימוסו. אולם, אם חלק מהפעילות הסתיימה בהפסד, ההפסד יכול להוות מגן מס והוא יקוז מהרווח שחייב במס (למשל מכירת ביטקוין בפברואר הניבה רווח של 6,000 דולר, ומכירה נוספת של ביטקוין ביוני הניבה הפסד של 1,000 דולר. הרווח ממנו יחושב המס בשיעור של 25% בסוף השנה הוא 6,000 – 1,000=5,000 דולר, והמס יהיה 1,250 דולר).

ההפסד מקטין את הרווחים לצורכי מס ולמעשה חוסך חלק מתשלום המס לרשות המיסים. במקרים קיצוניים הפסד גבוה יכול להוביל להחזר כסף מרשות המיסים, או ליצור הפסד שיהיה ניתן לקזז אותו אל מול רווחים אחרים, לדוגמא מול רווח מפעילות בניירות ערך. חשוב לציין בהקשר זה שתכנון מס הוא דבר לגיטימי וזכותו של כל אדם שומר חוק לבצע תכנון מס, בהתאם לתנאים שנקבעו על ידי הרשות לתכנון מס לגיטימי.

חיסכון חוקי במס

BloxTax תומכת במעקב אחרי הפעילות העסקית ובחישוב רווחים באופן בו יהיה ניתן לבצע תכנוני פעילות חוקיים לצרכי מס, ומספקת את המידע הרלוונטי שמאפשר למשקיעים במטבעות דיגיטליים למקסם את רווחיהם. השירות של BloxTax יאפשר לכם לנצל את כל הטבות המס המגיעות לכם. לרגל סוף השנה המתקרב, לפניכם טיפים איך ניתן לתכנן את הפעילות העסקית כך שבסוף היום נטל המס יהיה מינימלי:

בהנתן מחיר זהה, העדיפו לשלם יותר על עמלות ופחות על מרווח

ניקח לדוגמא מקרה בו משקיע רוכש ביטקוין במחיר של 6,000 דולר ללא עמלה, לעומת מצב בו הוא רוכש ביטקוין במחיר של 5,900 דולר עם עמלה של 100 דולר. על פניו, העסקאות זהות ובשניהן נפרד המשקיע מ-6000$. מבחינת יתרונות המיסוי, האפשרות השנייה עדיפה כיוון שהמשקיע יכול לקזז את העמלה מההכנסות שלו באותה שנת מס שבה בוצעה העסקה, גם אם הביטקוין מוחזק מעבר לשנת המס הקלנדרית, ולקבל מגן מס של 25% מגובה העמלה (בדוגמא זו 25 דולר).

נדגיש כי מגן המס לא ישנה את גובה המס הסופי שישלם המשקיע בשנים הבאות על הרווח מההשקעה. אבל קבלת מגן מס בשנת המס הנוכחית תותיר בידי המשקיע עוד הון פנוי (25 דולר בדוגמא זו) שניתן לנצלו גם כן לצרכי השקעה, להגדילה, ולהגדיל את הרווחים בעתיד אם המטבע ימשיך לעלות.

ממשו הפסדים באחזקות לטווח ארוך

האפשרות להנות ממגני מס טובה בעיקר למשקיעים שמחזיקים במטבעות הדיגיטליים לטווח ארוך, והם נותנים להם גמישות לתכנן את הפעילות העסקית בדרך של מימוש הפסדים. כך למשל, אם מישהו מחזיק 200 מטבעות שנסחרו בכ-100 דולר למטבע בשיא, והיום לקראת סוף שנת המס וירידה של 85% בערך המטבע – נסחרים ב-15 דולר למטבע, ניתן למכור אותם, להכיר בהפסד בגובה 17,000 דולר, ולרכוש אותם בחזרה.

בדוגמא זו המשקיע נהנה ממגן מס בגובה 4,250 דולר (25% מ-17 אלף דולר) כבר בשנת המס הנוכחית. נדגיש, כמו בדוגמא הקודמת, אם בעתיד ערך המטבע יעלה והמשקיע ימכור אותו ברווח וישלם עליו מס, סך המיסוי הכולל שהוא ישלם יהיה זהה בין מקרה שבו הוא מכר וניצל את מגן המס ובין מקרה בו הוא לא עשה זאת. היתרון בקבלת מגן המס היום וניצלו בשנת המס הנוכחית הוא האפשרות של המשקיע לשמור אצלו כעת עוד הון פנוי (4,250 דולר בדוגמא זו) להגדלת ההשקעה כבר כיום.

הוצאות, הוצאות ועוד הוצאות

הוצאות אשר הוצאו לשם יצירת ההכנסה ממטבעות הדיגיטליים מוכרות לצורכי מס וניתן לקזזן מההכנסה מהמטבעות הדיגיטליים, באופן שיפחית את חבות המס. כך למשל, הוצאות כמו השירות של BloxTax, עלויות רו"ח לשם דיווח, עמלות ששולמו לזירות מסחר וכו' – כל אלו הוצאות מוכרות לצרכי מס.

הפסדים שווים כסף, שימרו עליהם

ומה אם בשנה מסויימת אין רווחים אלא רק הפסדים? גם במקרה זה יש צורך לדווח לרשות המיסים, על מנת לשמור על מגני המס מהשנים הקודמות. במצב בו אין דיווח רציף לרשות המיסים כל מגני המס יורדים לטמיון.

בשורה התחתונה, סוף השנה הוא זמן טוב לבחון את תיק ההשקעות שלכם, להתייעץ עם המומחים של BloxTax ולראות יחד איתם כיצד ניתן לתכנן את הפעילות העסקית כך שתעניק לכם כבר השנה מגני מס והטבות מס, תגדיל את ההון הפנוי להמשך פעילות ההשקעה, ותותיר בידיכם רווח גבוה יותר.

כתבות נוספות בתחום:

מחיר הנזילות – סוגיית המיסוי על ליקוויד סטייקינג
סטייקינג רגיל וסטייקינג נזיל הם אפיקי השקעה מוכרים בעולם הקריפטו, אך בעוד שבסטייקינג רגיל רק התמורה עבור נעילת המטבעות חייבת במס, ...
חזון אחרית הימים? נוהל חדש לתשלום מס על רווחי קריפטו
האם תם העידן בו משקיעי קריפטו התקשו לשלם מס על רווחים שהניבה הפעילות שלהם במטבעות דיגיטליים בשל סירוב הבנקים בישראל לקבל כספים שמק...
הכרה בהפסדי קריפטו כתוצאה מגניבות, הונאות ופריצות
פריצות, גניבות והונאות הן עניין שכיח בעולם המטבעות הקריפטוגרפים והן גורמות להפסדים ניכרים למשתמשים ומשקיעים. כדי שמס הכנסה יכיר בה...

השאירו פרטים
לייעוץ חינם