כך תצלחו את המפגש עם רשות המסים בשלום

שתף

cryptocurrency-tax-auditing.webp
לאחרונה החלה רשות המסים לשלוח מכתבי דרישה לפעילים בעולם הקריפטו. קיבלתם אחד כזה? נשמו עמוק, הכל בסדר, ועכשיו תתחילו לעבוד. זהו לא מכתב שאפשר לשים במגירה ולשכוח ממנו, אבל גם אין צורך להילחץ.

רשות המיסים שלחה לאחרונה מכתבים לפעילים בתחום הקריפטו. מה המשמעות של מכתבים אלו ומה עושים כאשר מקבלים אחד

לאחרונה החלה רשות המסים לשלוח מכתבי דרישה לפעילים בעולם הקריפטו. קיבלתם אחד כזה? נשמו עמוק, הכל בסדר, ועכשיו תתחילו לעבוד. זהו לא מכתב שאפשר לשים במגירה ולשכוח ממנו, אבל גם אין צורך להילחץ. לפניכם מספר כללי אצבע להתנהלות מול רשות המסים:

1) מה משמעות המכתב

ישנם שני סוגי מכתבים שמוציאה הרשות. שניהם מנוסחים בלשון רשמית, משפטית וקורקטית. הסוג הראשון זהו מכתב שמבקש מכם גילוי מלא על כל פעילותכם בקריפטו. הגילוי צריך להיעשות בצורה של תצהיר (זהו המינוח המשפטי לגילוי שעליו אתם מצהירים שהוא אמת לאמיתה). בדרך כלל דרישת הגילוי במכתבים אלו רחבה ככל שמתיר החוק והיא תכלול דרישה לדיווח של כלל הפעילות במשך 7 השנים האחרונות.

דרישת הדיווח במכתבים אלו תתחלק לשלושה חלקים: החלק הראשון, תצהיר על הפעילות שכולל פירוט על ארנקים (מועד פתיחה ופעולות), פירוט על פעילות מול צ'יינגים וזירות מסחר, ומסירת העתק של תיעוד התנועות והפעילות.
החלק השני, דוח אקסל מפורט על התנועות והפעילות שנעשתה בקריפטו וסיכום ברמה השנתית של האחזקות והרווח מהפעילות. החלק השלישי כולל שאלות שונות בנוגע לפעילות בקריפטו (לדוגמא: האם עסקתם בכרייה).

סוג המכתב השני שמוציאה רשות המסים לפועלים בתחום הקריפטו הוא מכתב רך יותר – שמודיע להם שרשות המסים פתחה תיק על שמם, שמטיל עליהם מספר חובות מכאן ואילך. החובה העיקרית המוטלת היא חובת דיווח שנתי על הפעילות. מעבר לכך, לפי שיקול דעת רשות המסים, יכולות להתווסף חובות נוספות, כגון: תשלום מקדמות על רווחים מהפעילות, חובת ניהול ספרים וחשבונות אם הפעילות בקריפטו היא עסק ומקור הכנסה עיקרי עבור הפעיל, ועוד. בעוד שהמכתב הראשון מצריך חקירה ובירור של הפעילות בדיעבד, מכתב זה קובע את נורמות ההתנהלות החלות מכאן ואילך.

חייבים לציין שלפי עמדת רשות המסים חובת דיווח על פעילות בקריפטו חלה על כל הפעילים בתחום ולא רק על אלו שקיבלו מכתבים. חובת הדיווח מוטלת כיוון שלפי עמדת רשות המסים הפעילות בקריפטו היא פעילות שחייבת במס (מס רווחי הון בגובה 25%, או אם הפעילות היא מקור ההכנסה העיקרי של הפעיל, היא חייבת במס הכנסה).

2) מה עושים?

קבלת מכתב מרשות המסים מחייבת התייעצות עם רואה חשבון על מנת להבין לעומק את דרישות הרשות ולגבש את האסטרטגיה הנכונה להתמודד איתן. כאמור, אין צורך להילחץ, אך חייבים לזכור שאי-דיווח לרשות המסים הוא עבירה פלילית. התנהלות מול רשות המסים במישור הפלילי איננה התנהלות נעימה, בלשון המעטה. דיווח מלא ובמועד יעביר אתכם ממסלול התנהלות פלילי, לדיון ענייני ולגיטימי שעורכת רשות המסים עם החייבים במס. כך, שפגישתכם עם רואה החשבון צריכה לכלול גם תוצר של דיווח מלא לפי מה שהתבקשתם על-ידי רשות המסים. שימו לב האם רשות המסים קבעה במכתבה מועד להעברת חומרים אליה והקפידו לעמוד במועד הנקוב.

איסוף החומרים שעל בסיסם יתבצע הדיווח היא מטלה מורכבת. BloxTax באמצעות כתובת הארנק שלכם, יודעת לשלוף את כל הפעולות שהתבצעו בזירות מסחר מבוזרות. כך ניתן לשחזר את הפעילות, ולספק לרשות המסים דיווח מלא ושקוף.
לאחר שחזור הפעולות BloxTax מבצעת תמחור של כל העסקאות, שמתבצע לפי דרישות רשות המסים ומפיקה דו"ח פעילות מלא ודו"חות רווח והפסד שנתי ברמה גבוהה של שלמות מבחינת היקף הנתונים. חישוב הרווח וההפסד נעשה כך שהוא גם מסייע לכם גם לנצל הטבות שונות, שמפחיתות את החבות במס, וזאת כמובן על-פי חוק. מצוידים בדוחות אלו, קל יותר להתמודד עם דרישות וטענות רשות המסים בהמשך התהליך מולה.

3) האם ניתן להיערך מראש או אפילו להימנע כליל מהסיטואציה?

אין צורך לחכות למכתב מרשות המיסים ואז לפעול עם הגב לקיר. התנהלות נכונה מול הרשות יכולה אף למנוע סיטואציה של קבלת מכתב חמור שעשוי להעמיד אתכם בחשיפה פלילית. חובת הדיווח חלה על הפעילים בתחום ממילא – ללא קשר לפניית רשות המסים אליכם. לכן, מומלץ לדווח לרשות על הפעילות באופן שוטף על פי החוק. בנוסף מומלץ לשמור תיעוד וקבלות של פעולות שביצעתם בקריפטו, שיסייעו לכם למלא אחר חובת הדיווח.

חשוב להתייעץ עם BloxTax טרם הגשת הדיווח השוטף על מנת לוודא שהוא שלם ומקיף. הדו"חות שמפיקה BloxTax עונים על כל דרישות רשות המיסים והפכו למעשה לכלי היעיל ביותר לדיווח בתחום המטבעות הדיגיטליים.

כתבות נוספות בתחום:

מחיר הנזילות – סוגיית המיסוי על ליקוויד סטייקינג
סטייקינג רגיל וסטייקינג נזיל הם אפיקי השקעה מוכרים בעולם הקריפטו, אך בעוד שבסטייקינג רגיל רק התמורה עבור נעילת המטבעות חייבת במס, ...
השוואת פרמטרים שונים בין אפשרויות לקניה ומכירה של מטבעות דיגיטליים וקריפטו
ההשקעה והשימוש במטבעות דיגיטליים מחייבים קניה ומכירה שלהם באחת מכמה דרכים אפשריות. התהליך כרוך בעמלות, ידע וציות לרגולציה והוא תלו...
חזון אחרית הימים? נוהל חדש לתשלום מס על רווחי קריפטו
האם תם העידן בו משקיעי קריפטו התקשו לשלם מס על רווחים שהניבה הפעילות שלהם במטבעות דיגיטליים בשל סירוב הבנקים בישראל לקבל כספים שמק...

השאירו פרטים
לייעוץ חינם