על מיסוי יועצים ונותני שירותים במסגרת ICO

שתף

על מיסוי יועצים ונותני שירותים במסגרת ICO
קיבלתם טוקנים כיועצים (Advisors), עובדים או דירקטורים בחברה במסגרת הנפקת מטבע ראשונית (ICO)? שווה לקחת רגע ולהבין מה חבות המס על הטוקנים האלה, מה האפשרויות שיש לכם לגבי תשלום המס בכדי שתוכלו לבחור באסטרטגיה הטובה ביותר עבורכם.

פוסט אורח מאת עו"ד אנה צברי ועו"ד (ורו"ח) מאורי עמפלי משרד עמפלי עורכי דין מיסים.

קיבלתם טוקנים כיועצים (Advisors), עובדים או דירקטורים בחברה במסגרת הנפקת מטבע ראשונית (ICO)? שווה לקחת רגע ולהבין מה חבות המס על הטוקנים האלה, מה האפשרויות שיש לכם לגבי תשלום המס בכדי שתוכלו לבחור באסטרטגיה הטובה ביותר עבורכם.

התמזל מזלך להשתתף בהנפקת חברה במסגרת ICO וקיבלת טוקנים בתמורה לשירותים שנתת  כיועץ, דירקטור או עובד באותה חברה ואולי אוטוטו אף הטוקנים יסחרו בזירות הקריפטו המובילות. נשאלת השאלה מהי חבות המס שנצמחת לך ומתי? האם נצמחת לך חבות מס במס שולי (עד 50%) או שמא תוכל לשלם מס רק על רווח הון? האם תמוסה באופן שונה בגין טוקנים על שירותים (Utility) לעומת טוקנים הוניים (Security)? ואם קיבלת טוקנים בכפוף לביצוע התחייבויות עתידיות מול החברה, בדומה להבשלה רב שנתית באופציות (Vesting), מה המס שיחול עליך ומתי?

על חלק משאלות אלו ניסה לענות חוזר מס הכנסה 7/2018 של רשות המיסים בנושא ICO  מחודש מרץ 2018. החוזר קבע שני מסלולים למיסוי הכנסה מטוקן שירותים (Utility), לפי בחירת החברה:

מסלול תשלום המס

לפי מסלול זה הכנסה של היועץ מהקצאת האסימונים, תחויב במס במועד ההקצאה בפועל של האסימונים לפי שיעור מס שולי (עד 50%). הכנסה החייבת במועד ההקצאה תהא לפי שווי שוק הטוקנים במועד ההקצאה. עליית הערך ממועד זה ועד למכירה של האסימון בעתיד עשויה להיות מסווגת כתמורה מעסק או משלח יד לפי שיעור מס שולי (עד 50%) או כתמורה הונית החייבת בשיעור מס של עד 28%.

מסלול דחיית המס

לפי מסלול זה הכנסה של היועץ מהקצאת האסימונים תחויב במס שולי (עד 50%) כמוקדם מבין מועד מימוש הזכות הגלומה בטוקן או במועד ה"מכירה" של הטוקן לפי סעיף 88 לפקודה (כולל המרת טוקנים שהתקבלו למטבעות קריפטו אחרים). ההכנסה החייבת במועד המימוש תיקבע בהתאם לשווי השוק של האסימונים במועד המימוש (על פי שווי השירות או המוצר שניתן לעובד או על פי שווי התמורה שקיבל במכירה).

זה המקום לציין שמערכת BloxTax תומכת בשני צורות התייחסות אלה ומאפשרת למשתמש לבחור את צורת ההתייחסות המתאימה לצרכים שלו.

לפי החוזר, שווי הטוקנים המוקצים ליועץ, יקבע על פי שוויים הממוצע כפי שנקבע ב-30 ימי המסחר העוקבים למועד אירוע המס (בין אם במסחר משני ובין אם ברכישה ישירות מהחברה במסגרת ההנפקה והכל בתנאי שהמסחר לא היה בין צדדים הקשורים לחברה).

על אילו שאלות עקרוניות החוזר אינו נותן מענה?

  • החוזר מתמקד כאמור באסימוני מוצרים ושירותים (Utility) ואינו מתייחס למיסוי של אסימונים הוניים (Security) – לטעמנו אין כל מניעה מלהחיל את הוראות ההסדר גם על אסימונים הוניים (וזאת במנותק מהשאלה האם יש הבדל מהותי ביניהם).
  • החוזר אינו נותן פתרון למקרה בו הזכויות של היועץ כפופות למנגנון של הבשלה רב שנתית (Vesting) אשר מונע מהיועץ את השימוש באסימונים ו/או חלקם טרם תום תקופת ההבשלה – לפי הפסיקה שחלה לגבי אופציות 3(ט) לפקודה ניתן לטעון כי אירוע המס לא יחול לפני תום תקופת ההבשלה.
  • החוזר מתעלם גם מהעובדה, שבמרבית המקרים לא קיים מסחר באסימונים בסמוך למועד הנפקתם ולכן לא ניתן לדבר בהקשרם על שווי שוק אשר מהווה מדד אמין למיסוי היועץ. בנוסף, אין זה סוד שרוב הנפקות המטבע הראשוניות שנעשו עד כה, טרם הגיעו לידי פיתוח של שירות או מוצר וספק אם יגיעו לכדי בשלות בעתיד. דווקא שווי השירותים שהיועץ העמיד לטובת החברה יכול להוות אינדיקציה טובה יותר למיסוי היועץ במסלול תשלום המס.

על כן, ולאור המאפיינים הייחודיים והחדשניים הקיימים בשוק הקריפטו בכלל ובשוק הנפקת המטבעות הדיגיטליים בפרט, יש לדעתנו לבחון ממקרה למקרה באופן פרטני מהו השווי הנכון לפיו יש למסות את היועץ ובאיזה חלופה כדאי לבחור בנסיבות המקרה הספציפי. במקרים המתאימים יש לבחון אם ניתן לראות ביועץ כמייסד ויזם בחברה ולמסותו בהתאם. מכל מקום, חשוב  לקבל ייעוץ מס כל אימת שמתקבלים אסימונים בידי יועצים ונותני שירותים במסגרת הנפקת מטבע ראשונית.

על הכותבים:

עו"ד (רו"ח) מאורי עמפלי – בעל תואר ראשון במשפטים (LL.B.) ובחשבונאות (B.A.) ובעל תואר שני במשפט מסחרי (LL.M.),  מאוניברסיטת תל אביב. מאורי הוסמך כרואה חשבון בשנת 2004, וכעורך דין בשנת 2005, וייסד את משרד עמפלי עריכת דין מיסים בשנת 2010.

מאורי בעל ידע וניסיון רב במיסוי ישראלי ובמיסוי בינלאומי ומלווה את לקוחות המשרד בשלל תחומי העיסוק של המשרד. מאורי חיבר מאות מאמרים ומרצה מבוקש בתחום המיסים בשלל פורומים מקצועיים בארץ ובעולם.

עו"ד אנה צברי –  בעלת תואר ראשון (LL.B) במשפטים ותואר שני (LL.M) במשפט מסחרי מאוניברסיטת תל אביב בשיתוף אוניברסיטת Berkeley, California, US. אנה הוסמכה כעורכת דין בשנת 2011 והצטרפה לצוות המשרד בשנת 2016.

אנה מתמחה במיסוי מטבעות דיגיטליים, במיסוי רילוקיישן, עולים חדשים ותושבים חוזרים ובחוק עידוד השקעות הון.  אנה דוברת עברית, רוסית ואנגלית.

כתבות נוספות בתחום:

תוכניות באונטי (Bounty) – להרוויח ממציאת חולשות בקוד של פרויקטי קריפטו
תוכניות באונטי בעולם המטבעות הדיגיטליים מציעות למשתמשים פרסים כספיים בתמורה לאיתור פרצות וחולשות בקוד של מוצרים ושירותים רלוונטיים...
עדכון טאפרוט - דברים שכדאי לדעת על שלבי ההתפתחות של ביטקוין
אחד משלבי ההתפתחות המרכזיים של רשת הבלוקצ'יין של ביטקוין, המטבע הדיגיטלי הראשון והמוביל בעולם הקריפטו, הוא טאפרוט – העדכון המקיף ש...
מה כדאי לדעת על גשרים בין רשתות בלוקצ'יין
בניגוד לעבר, שבו טרנזקציות במטבע קריפטו מסוים יכולות היו להתבצע אך ורק על גבי רשת הבלוקצ'יין של אותו מטבע, כיום ניתן לבצע טרנזקציו...

השאירו פרטים
לייעוץ חינם