מסחר ממונף בביטקוין ושורת הרווח שלך

שתף

מסחר ממונף בביטקוין ושורת הרווח שלך
התשובה הקצרה: תתרחקו. למסחר ממונף הרבה שמות – לונג, שורט, חוזים עתידיים, חוזי הפרשים וכו'. מרבית המשתמשים של בלוקסטקס הסוחרים במסחר ממונף סופגים הפסדים גדולים בהשקעות אלה. גם המקצועיים אשר מרוויחים במסחר רגיל, מתקשים להציג ורווחים במסחר ממונף. אז מה זה בכלל מסחר ממונף? ולמה כ"כ הרבה משקיעים מפסידים?

התשובה הקצרה: תתרחקו. למסחר ממונף הרבה שמות – לונג, שורט, חוזים עתידיים, חוזי הפרשים וכו'. מרבית המשתמשים של בלוקסטקס הסוחרים במסחר ממונף סופגים הפסדים גדולים בהשקעות אלה. גם המקצועיים אשר מרוויחים במסחר רגיל, מתקשים להציג ורווחים במסחר ממונף. אז מה זה בכלל מסחר ממונף? ולמה כ"כ הרבה משקיעים מפסידים?

למסחר ממונף יש לא מעט שמות: חוזים עתידיים, מרג'ין (Margin trading), לונג, שורט – אלה כל מיני צורות השקעה בהן המשקיע מקבל הלוואה על מנת לסחור על יותר כסף (או ביטקוין) ממה שבאמת יש לו. ישנן פלטפורמות כמו Binance, BitMex  המאפשרות מסחר על מחיר הביטקוין בהן ניתן לסחור במינוף של פי 100 ואף יותר מההשקעה הראשונית.

פי 100? מה זה בדיוק אומר?

נניח ויש לכם 1 ביטקוין , מופקד באחת מזירות המסחר המאפשרות מסחר ממונף, ואתם מאמינים שבטווח הקצר מחיר הביטקוין מול מטבע אחר – נניח דולר או USDT יעלה. אם אתם מחזיקים 1 ביטקוין והמחיר עולה ב100$ לביטקוין בודד- מ7000$ ל7100$ , אז, במונחים דולרים הרווחתם 100$ על הביטקוין שלכם. אם בחרתם להפעיל מינוף של פי 100 למשל אז הרווח שלכם יגדל מ 100$ ל10,000$ – פי 100.

מינוף זו מילה נרדפת להלוואה

סוחרים המשתמשים במינוף סוחרים על כסף/ מטבעות שלא שייכים להם. זה לא משנה אם נלקחה הלוואה בצורה מסודרת (כפי שנעשה בPoloniex) או השקעה במכשירי השקעה ממונפים, בהם ההלוואה כבר מגולמת כמו בחוזי ההשקעה של BitMex. מסחר ממונף, במהותו, משתמש בהלוואה כזו או אחרת כדי "לשפר" את הרווחים של המשקיע.

אם משקיע משתמש במינוף של פי 10 על ביטקוין בודד, זה אומר שהוא משקיע בעסקה 10 מטבעות ביטקוין, כאשר רק ביטקוין אחד שייך לו. את 9 המטבעות הנוספים המשקיע מקבל בהלוואה מהזירה עצמה.

השקעות ממונפות נעשות תמיד בצמדים (בדומה למסחר רגיל) למשל BTC/USD, לכן, הזירה עצמה "מלווה" למשקיע סכום דולרי המאפשר לו בעצם לרכוש את 9 הביטקוין להם הוא זקוק כדי לבצע השקעה  גדולה משמעותית לעומת הביטקוין הבודד שהפקיד בזירה.

איך מרוויחם מזה?

נניח ומחיר הביטקוין הוא 10,000$, הזירה מעניקה למשקיע הלוואה של  90,000$ איתם המשקיע רוכש 9 מטבעות ביטקוין נוספים. כעת, הודות להלוואה, יש למשקיע 10 מטבעות ביטקוין ולא מטבע בודד. אם מחיר הביטקוין מול הדולר עולה ב10% ל 11,000$, והמשקיע סוגר את הפוזיציה הממונפת שפתח (למכור את כל אחזקותיו  – 10 מטבעות ביטקוין), המשקיע יקבל בתמורה למטבעות 110,000$.

כעת, יחזיר המשקיע  לזירה את ההלוואה, 90,000$, ויוותר עם 20,000$ בחשבונו. 10,000$ מההשקעה המקורית שלו (הפקדת הביטקוין הראשונית) ורווח של 10,000$. במילים אחרות, עליית שער הביטקוין ב10% במינוף של פי 10, הכפילה את ההשקעה המקורית אשר עמדה על 10,000$ – או 10%*10 = 100% רווח. מכפיל הרווח של המשקיע נקרא מינוף.

מינוף הופך פוזיציות מוצלחות למעולות ופוזיציות מוטעות לסיוט

במקרה בו משקיע טועה בכיוון השוק, נניח והוא ממנף פי 10 וצופה עליה בשווי הביטקוין מול הדולר, אזי ירידה של 10% משווי הביטקוין מוחקת את כל ההשקעה המקורית של המשקיע. ז"א, מספיקה תזוזה של 10% בשווי נכס ההשקעה כאשר מדובר על מינוף של פי 10 כדי להפסיד את כל הכסף המושקע (או הביטקוין).

זה בעצם ממחיש כלל מאוד חשוב לגבי מינוף – רגישות שווי התיק של המשקיע לתנודות השוק גדלה בצורה קיצונית. לכן, מספיקה תנודה קטנה מאוד בשער הביטקוין כדי ליצור הפסדים ואף למחוק את ההשקעה המקורית של המשקיע.

איך מינוף משפיע על המס שלכם?

בשונה ממסחר רגיל, בו יש מגוון רחב של אירועי מס, כשמדובר בעסקאות ממונפות אירוע המס מתרחש בסגירת הפוזיציה ע"י המשקיע. הרווח או ההפסד מחושב בהתאם לרווח הסופי של הפוזיציה (את הרווח יש לחשב בפיאט – שקלים).

לדוגמא, אם משקיע מניח שמחיר הביטקוין ירד אל מול הדולר ומבצע שורט (מכירה בחסר) על מחיר הביטקוין, הוא למעשה לוקח הלוואה של מטבע ביטקוין מהזירה וממיר את הביטקוין לדולרים (אירוע מס במסחר לא ממונף). במקרה זה אירוע המס יתרחש רק בסגירת הפוזיציה, ז"א, רכישת מטבע הביטקוין בדולרים באותה זירה והחזרת הביטקוין שלווה לזירה.

אם מחיר הביטקוין ירד ב10% מ10,000$ ל9,000$, בסגירת הפוזיציה יוותרו ברשות המשקיע 1000$, ועל הרווח הזה יש לדווח לרשויות המס ולשלם עליו מס רווחי הון, בדיוק כמו במסחר רגיל.

BloxTax תומכת במספר רחב של זירות המאפשרות מסחר ממונף כגון – BitMex, ByBit, Kraken, BitFinex ורבים אחרים. המערכת שפיתחה החברה לוקחת בחשבון לא רק את הרווח/ הפסד מהפוזיציה אלה גם את העמלות והעליות הנלוות לכל פוזיציה. מרבית הזירות לא מקלות על חישוב הרווח וההפסד ולכן נדרשת מערכת נלוות לחישוב הרווח הסופי.

קצת על סיכון

הסיכון במסחר ממונף על הביטקוין לא מבוטל והסיבה לכך נובעת מתנודתיות ההשקעה (המהירות והעוצמה בה משתנה מחיר הביטקוין). כדי להבין יותר טוב את הסיכון במסחר ממונף חשוב להבין שאת הסיכון והתשואה (סיכוי) יש לחשב על השווי של הביטקוין אותו המשקיע מחזיק.

תזכורת קטנה משיעורי סטטיסטיקה:

הרווח של פוזיציה: זו התוחלת של שווי הפוזיציה. ניזכר שהתוחלת היא הרווח של השקעה ללא מינוף. E(X) – זה כמות הכסף (שווי בכסף) של השקעה בביטקוין בודד ללא מינוף. כעיקרון התוחלת לא יכולה להיות שלילית, בהנחה שאתם לא יכולים להיכנס לחובות.

הסיכון  של פוזיציה: זו השונות של אותה פוזיציה. ניזכר שהשונות של השקעה ללא מינוף היא V(X) – זה השינוי בכמות הכסף שלכם. שונות יכולה להיות רק חיובית, אבל זה אומר שהכסף שלכם יכול לעלות ולרדת בגובה השונות.

מה קורה במינוף?

כאשר אתם ממנפים את התיק פי 10 זה אומר שהשווי של התיק שלכם (הרווח) יכול לגדול פי 10. ז"א התוחלת של תיק ממונף פי 10 היא 10*E(x) – השווי יכול לגדול פי 10 כתלוי בX (שהוא התשואה לביטקוין בודד).

אבל מה קורה לסיכון?

השונות איננה לינארית, ז"א הסיכון, או התנודתיות של השווי של התיק שלכם גדל פי 100 (מינוף התיק בחזקת 2). השונות של תיק ממונף פי 10 נראה כך 100*V(X). זה אומר שהכסף שלכם יכול לעלות ולרדת פי 100 יותר מאשר במסחר לא ממונף. וכן, קראתם נכון, מדובר במינוף של רק פי 10.

עכשיו בעברית:

אם תסעו ברכב במהירות של 40 קמ"ש יקח לכם שעה לעבור 40 קילומטרים. אם חס וחלילה תתרחש תאונה, יכול להיות שיכאב לכם קצת הגב, אך ב40 קמ"ש לא אמור לקרות לכם נזק אמיתי לגוף.

אם תרצו להגיע ליעד בחצי מהזמן, תצטרכו להגביר את מהירות הרכב ל80 קמ"ש (פי 2). אם, חס וחלילה, תתרחש תאונה ב80 קמ"ש, הפגיעה תהיה חמורה בהרבה ואפילו עלולה להסתיים במוות.

ככה עובד מינוף.

טיפים

  • הפיתוי לרווחים גדולים במסחר ממונף מושך אליו לא מעט משקיעים. אך כאשר הפוזיציה מתבררת כמוטעית ההפסדים גדולים מאוד. לכן, השקיעו רק סכום אותו אתם מוכנים להפסיד.
  • עמלות מסחר ממונף מאוד גבוהות. הסיבה לכך היא שבמרבית הזירות בנוסף לעמלות קניה ומכירה רגילות (אשר במינוף של פי 10, למשל קופצות פי 10) יש עמלות הקשורות להלוואה אשר מקבלים. בדקו היטב את העלויות לפני המסחר.
  • במרבית הזירות אין תמיכה בכסף פיאט (BitMex, Binance, ByBit וכו') ולכן במרבית ההשקעות הממונפות הרווח או ההפסד נוצרים בביטקוין ובמטבעות קריפטוגרפיים אחרים. זירות כמו Kraken למשל אשר תומכות בפיאט מאפשרות למשקיעים לקבל את הרווחים ישירות בדולרים ואף למשוך את הדולרים מהזירה לחשבון הבנק.
  • הביטקוין הוא נכס השקעה תנודתי מאוד גם בלי מינוף. הסיכון במינוף (תנודתיות שווי התיק שלכם) גדל בחזקת שתיים על המכפיל שלכם, בעוד שהרווח הפוטנציאלי גדל רק פי המינוף שלכם (לדוגמא: מינוף פי 2 סיכון פי 4). לכן זירת חוזים עתידיים כמו Bakkt או CME (אשר מפוקחות) מציעות מינוף של עד פי 3 על הביטקוין.

אז אתם רוצים מגן מס?

הפיתוי לרווחים גדולים מושך משקיעים רבים לתחום המסחר הממונף. זיכרו, למינוף עצמו אין השפעה על הפוזיציה, מינוף לא יכול להפוך השקעה כושלת למוצלחת או להפך. מינוף רק מגדיל משמעותית את התוצאה של הפוזיציה ובמרבית המקרים המרוויח העיקרי מהשקעות ממונפות זו הבורסה.

מרבית המשתמשים שלנו אשר סחרו במסחר ממונף סופגים הפסדים לא מבוטלים, אם בגלל עמלות גבוהות או בגלל מינוף גבוה אשר גורם להפסדים. כמו בכל השקעה במטבעות וירטואליים, גם על מסחר ממונף יש לדווח למס הכנסה. לאור המורכבות בחישוב הרווחים או ההפסדים וריבוי העמלות במסחר ממונף מומלץ לעבוד עם מערכת כמו בלוקסטקס אשר תומכות בזירות ממונפות כדי שהחישוב יתבצע בצורה תקינה. הפסדים אלו ישמשו אותכם בכדי לקבל החזרים היום או בעתיד וחבל לא לנצל אותם.

כתבות נוספות בתחום:

תוכניות באונטי (Bounty) – להרוויח ממציאת חולשות בקוד של פרויקטי קריפטו
תוכניות באונטי בעולם המטבעות הדיגיטליים מציעות למשתמשים פרסים כספיים בתמורה לאיתור פרצות וחולשות בקוד של מוצרים ושירותים רלוונטיים...
עדכון טאפרוט - דברים שכדאי לדעת על שלבי ההתפתחות של ביטקוין
אחד משלבי ההתפתחות המרכזיים של רשת הבלוקצ'יין של ביטקוין, המטבע הדיגיטלי הראשון והמוביל בעולם הקריפטו, הוא טאפרוט – העדכון המקיף ש...
מה כדאי לדעת על גשרים בין רשתות בלוקצ'יין
בניגוד לעבר, שבו טרנזקציות במטבע קריפטו מסוים יכולות היו להתבצע אך ורק על גבי רשת הבלוקצ'יין של אותו מטבע, כיום ניתן לבצע טרנזקציו...

השאירו פרטים
לייעוץ חינם