2020: השנה הסוערת מאחורינו, למה צריך לשים לב בדיווח לרשות המסים?

שתף

2020: השנה הסוערת מאחורינו, למה צריך לשים לב בדיווח לרשות המסים?
כעת הזמן לדווח לרשות המסים על פעילות ההשקעות של השנה הקלנדרית שהסתיימה. מי חייב בדיווח, איך עושים זאת נכון, למה צריך לשים לב, ואילו דגשים חשוב להכיר בעת הדיווח על פעילות הקריפטו? למאמר זה הכנו מדריך

כעת הזמן לדווח לרשות המסים על פעילות ההשקעות של השנה הקלנדרית שהסתיימה. מי חייב בדיווח, איך עושים זאת נכון, למה צריך לשים לב, ואילו דגשים חשוב להכיר בעת הדיווח על פעילות הקריפטו? מדריך

שנת 2020 היתה שנה של תהפוכות רבות: סגר שרדף סגר, חוסר ודאות, נסיקה בשווקי הקריפטו, טלטלה בשווקי ההון, וסיום אופטימי לקראת חזרה לשגרה. כעת, הגיעה העת להגיש את הדיווח השנתי למס הכנסה על כל רווחי ההון שלכם ב-2020, ובכלל זה הרווחים מפעילות במטבעות דיגיטליים.

מי חייב בדיווח?

כל מי שביצע עסקאות קריפטו במהלך השנה (כלומר, בין ינואר לדצמבר 2020), כלומר: מכר או המיר מטבעות דיגיטליים כלשהם. יש צורך בדיווח גם אם המכירה או ההמרה היו בהפסד או נעשו ללא רווח. גם אם שילמתם בביטקוין בבית עסק, או קיבלתם תשלום בביטקוין כבית עסק, אתם חייבים בדיווח. אם רק רכשתם מטבעות לאורך השנה, אך לא מימשתם – כלומר מכרתם, המרתם או שילמתם – אין צורך בדיווח, גם אם על הנייר השווי שלהם עלה.

נדגיש: אתם חייבים בדיווח גם אם הביטקוין הוא השקעה שהיא חלק מתיק ההשקעות שלכם וגם אם אתם המסחר בביטקוין הוא הפרנסה העיקרית שלכם. ההבדל העיקרי הוא שבמקרה הראשון תהיו מחוייבים במס רווחי הון, ובמקרה השני במס הכנסה.

איך מתבצע הדיווח?

דיווח על עסקאות במטבעות דיגיטליים נעשית במסגרת דו"ח שנתי לרשות המסים שמוגש על גבי טופס 1301. בטופס הדיווח השנתי ישנה שאלה "האם היו לך השנה הכנסות ממטבעות וירטואלים לרבות המרה למטבע אחר)", ובה אתם מסמנים כי היו לכם עסקאות כאלו. את הפירוט לגבי העסקאות מבצעים על גבי טופס 1399. בטופס זה הדיווח על הפעילות הוא כבר יותר מעמיק ומפורט, והוא כולל תאריכי ושערי עסקאות, הצמדות למדד, עלויות הניתנות להפחתה באותה שנת מס ועוד. כעיקרון, אתם צרכים לצרף טופס 1399 לגבי כל עסקת מכירה או המרה שביצעתם, בנפרד. בלוקסטקס מציעה פורמט ייחודי לדיווח מדוייק ומלא שמחליף את הצורך בצירוף טפסי ה-1399, ומרכז את כל העסקאות בטופס אחד קל, פשוט וידידותי.

מה צריך לצרף לדיווח?

הדיווח צריך להיות שלם ועדכני ולכלול את כל המידע הנדרש על ידי רשות המסים, וכן מסמכים שנדרשים על מנת לגבות את הדיווח. למשל, מסמכים על דווחי יתרות, תנועות וחוסרים, כאשר הפעולות מופרדות לפי זירות ולפי ארנקים. אם שילמתם בביטקוין בבית עסק צרפו קבלה. כמו כן צריך לצרף 106 מהמעסיק אם אתם שכירים, אם יש לכם בנוסף תיק ניירות ערך צריך להביא טופס 867 מהבנק או מהמוסד הפיננסי שבו מתנהל התיק.

למה כדאי לשים לב בעת הדיווח?

בשנת 2020 היתה עלייה נאה במרבית המטבעות, כך שהמימושים ברובם נעשו ככל הנראה ברווח. אם יש לכם הפסדים משנים קודמות שדיווחתם עליהם, ניתן לקזז אותם אל מול הרווחים, ולהפחית את חובת המיסוי, אם יש לכם הפסדים מהשקעות הון אחרות, למשל: מכרתם ניירות ערך במהלך מרץ בתקופה שהיו קריסות בשווקי ההון, או מכרתם נדל"ן בהפסד, ניתן לקזז אותם גם מכן אל מול הרווחים ממטבעות קריפטו. אם במהלך 2020 מכרתם מטבעות דיגיטליים בהפסד, בעת הדיווח שימרו את ההפסד לקיזוז מול רווחים בעתיד.

הסתבכתי, מה כדאי לעשות?

אם הסתבכתם במהלך הדיווח ניתן לעשות מספר דברים: אם החלטתם לעשות אותו לבד, ניתן להעזר בשלל המדריכים המקצועיים המפורטים באתר של BloxTax ובאתר רשות המסים. ניתן גם להגיע לימים פתוחים לקהל בלשכות רשות המסים, שם ניתנת עזרה מקצועית למי שמעוניין לדווח לבד. מומלץ להגיע עם כל המסמכים המעידים על הפעילות מודפסים, כך תתאפשר הגשת הדו"ח באופן מיידי, כך שלמעשה רשות המסים מעמידה לרשותכם רו"ח ללא עלות לביצוע הדיווח. אם הפעילות ההשקעתית שלכם עניפה, ניתן להיעזר בדיווח בשרות הייחודי לעולם הקריפטו של BloxTax, או להיעזר במייצג (רואה חשבון או יועץ מס) בהכנת והגשת הדיווח. נדגיש שגם אם בחרתם להיעזר במייצג, הדבר איננו מסיר מכם את האחריות להגשת הדיווח באופן נכון, מלא ושלם, ואתם חתומים עליו.

מתי אפשר להגיע לקבל סיוע חינם במס הכנסה?

רשות המסים פרסמה את מועדי פיתחת לשכות ההדרכה – ז"א יושב איתכם מישהו מטעם רשות המסים וממלא לכם את הדוחות ומגיש בחינם. לשכות ההדרכה תעמודנה לשירותכם, בהתאם לכללי משרד הבריאות, בכל אחד ממשרדי השומה ברחבי הארץ, ללא צורך בהזדהות וללא תשלום :

מיום ראשון, 2.5.21 ועד ליום רביעי, 30.6.21 (כולל)בימים: א'-ה', בין השעות: 18:00-13:00

באילת בימים: ב' ו-ד'

במש"מ אשדוד ובמש"מ ראשל"צ בימים: ג' ו-ה'בין השעות

18:00-13:00בתל אביב תפתח לשירותכם לשכת הדרכה מרכזיתברח' שפע טל 12 תל-אביב (בקרבת קריית הממשלה) לשכה זו תהיה פתוחה עד 29.7.21

כתובת של לשכות ההדרכה

דגשים לשנת 2020

בנוסף לדיווח על הפעילות בקריפטו, בגלל הייחודיות של 2020 כדאי לשכירים לבצע בדיקה האם מגיע להם החזר מס. שינויים בהכנסות לאורך השנה, יציאה לחל"ת, חזרה לעבודה בשכר שונה, כל אלו הם אינדיקציה לכך שייתכן ובתחילת 2020 נגבה מכם מס ביתר ואתם זכאים להחזר.

כתבות נוספות בתחום:

מחיר הנזילות – סוגיית המיסוי על ליקוויד סטייקינג
סטייקינג רגיל וסטייקינג נזיל הם אפיקי השקעה מוכרים בעולם הקריפטו, אך בעוד שבסטייקינג רגיל רק התמורה עבור נעילת המטבעות חייבת במס, ...
השוואת פרמטרים שונים בין אפשרויות לקניה ומכירה של מטבעות דיגיטליים וקריפטו
ההשקעה והשימוש במטבעות דיגיטליים מחייבים קניה ומכירה שלהם באחת מכמה דרכים אפשריות. התהליך כרוך בעמלות, ידע וציות לרגולציה והוא תלו...
חזון אחרית הימים? נוהל חדש לתשלום מס על רווחי קריפטו
האם תם העידן בו משקיעי קריפטו התקשו לשלם מס על רווחים שהניבה הפעילות שלהם במטבעות דיגיטליים בשל סירוב הבנקים בישראל לקבל כספים שמק...

השאירו פרטים
לייעוץ חינם